Ataköy Towers B Blok no:74, Bakırköy, İstanbul

DentMax Plaza, Balıkesir

Randevu

0 212 570 00 33

Çalışma Saatleri

09:00 - 19:30

Online Gülüş Tasarımı

Sadece 60 Saniyede!

Metal Braketler

pexels-rodnae-final (1)
Metal braketler kimler için uygundur?

 

 • Dişlerde sizleri huzursuz eden konum bozukluklarının varlığı
 • Aşırı çapraşıklık veya seyrek dişlerinizin varlığı, dişlerinizin fırlaklığı
 • Yutkunurken, konuşurken dilin dişler arasına girmesi, dişlerin karşılıklı kapanmaması, ısırma koparma yapamama
 • Doğuştan diş eksikliği varlığı veya diş anatomisinin normalden sapması
 • Aile büyüklerinde alt çenesi önde olan bireylerin varlığı
 • Normalde üst dişlerin alt dişleri dışarıdan kavraması gereklidir, eğer bu durum ters ise yani üst çenede darlık mevcut ise
 • Normalde alt çeneniz üst çeneye göre bir miktar geride olmalıdır, bu durumdan sapma mevcut ise ( alt çenenin önde olması veya aşırı geride olması)
 • Vücut simetri üzerine kurulmuştur, bu nedenle simetrik daimi diş sürdüğü halde kendisi sürmeyen veya gömük kalmış dişiniz var ise
 • Yemek yerken, üst dişlerin önde olması yerine alt dişlerin önde olması söz konusu ise
 • Ağız açık uyuma,
 • Dudak-damak yarığı hikayesi,

olan bireylerde, yani özetleyecek olursak, hemen hemen her tipteki ortodontik bozuklukların tedavisinde güvenle uygulanabilmektedir.

Metalden üretildikleri için, diğer materyallerden üretilenlere göre daha belirgindirler. Fakat bu olumsuzluklarının, kırılmaya karşı daha dayanıklı olmaları, ekonomik olmaları ve daha hızlı sonuç vermeleri sebebiyle görmezden gelinebileceği unutulmamalıdır.

Ortodontik tedavimde, neden metal braketler kullanmalıyım?

 • Diğer tip braketlere göre tedaviniz daha ekonomik olur.
 • Metal braketlerde ortodontik tedaviniz diğer tip braketlere göre daha hızlı ilerler.
 • Üst düzey güvenilirlilikle başarılı tedavi sonuçları verir.
 • Dayanıklıdır, gelişmiş iç direnç yapıları sayesinde boyutları daha da küçültülebilmektedir.
 • Renkleşmelere karşı daha dayanıklıdır.
 • Alerjik bireyler için, nickell-free formları kullanılabilir.
 • İstenirse kapaklı braket tipleri kullanılabilir.
 • Yaş sınırlaması yoktur.
 • Tedavi sonunda sökülmeleri daha hızlı ve kolay olur.

Ortodontik tedaviyle dişlerindeki çapraşıklığın düzeltilmesini isteyen genç yaştaki bireyler için hem hızlı, hem etkili hem de ekonomik bir seçimdir olacaktır.

Metal braketler, diğer tip braketlere göre daha belirgin olması sebebiyle, dış görünümde hassasiyeti olan bireyler için tercih sebebi olmayabilirler. Bu tipte estetik kaygısı olan bireyler porselen braketleri, safir braketleri, lingual braketleri veya şeffaf plaklarla ortodontik tedavi seçeneklerini düşünebilirler.

Metal braketler hakkında sık sorulan sorular (SSS)

 

 

Metal braket mi? Porselen braket mi?

 

Metal braketler hemen hemen tüm hastalara uygulanabilirken porselen braketler bazı durumlarda önerilmemektedir. Kısa sürecek bir ortodontik muayenenizden sonra ortodontistiniz sizlere daha estetik olan porselen braketler için uygunluk verecek olursa karar tamamen sizlerin seçimine kalacaktır. Günümüzde, metal braketlerin daha ekonomik ve hızlı sonuç vermeleri diğer tip braketlere karşı daha yüksek oranda tercih edilmelerini sağlamaktadır. Bu orandan bahsedecek olursak, yaklaşık 10 hastadan 9’u tercihini metal braketlerden yana kullanmaktadır. Hem ortodontik tedavi olmak hem de bütçenizi etkilemek istemiyorsanız tercihinizi metal braketlerden yana kullanabilirsiniz.

 

Metal braketlerle yapılan ortodontik tedavinin ücreti nasıldır? Pahalı mıdır?

 

Hayır pahalı değildir. Bu gün için tek diş implant uygulamaları,  protetik tedaviler ve diğer dental tedavi seçenekleriyle kıyaslanacak olursa, ortodontik tedaviyle 32 dişinizin hem doğal kalacağı hem de sizleri  hayat boyu mutlu mutlu gülümseteceği düşünüldüğünde, böyle bir organik tedavinin fiyatı alternatiflerine göre oldukça ekonomik olmaktadır.

Ortodontide her hasta kendi içinde özel bir durumdur ve bağımsız kabul edilir. Tüm tedaviler bireysel olarak gerçekleştirilir. Tedavi, hastadan hastaya göre çeşitlilik göstermektedir. Metal braketler, diğer tip braketlere göre daha ekonomiktir. Ortodontik tedavi hizmetlerinin fiyatları, bireylerin dişsel çapraşıklığının şiddetine, iskeletsel bozukluğun varlığına veya tipine göre ve tedavide gereksinim duyulabilecek olası ilave materyallere göre belirlenecektir. Ortodonti uzmanınız, ilk muayenede yapacağı analizler sonrasında sizleri bilgilendirecektir.

 

Metal braketlerle yapılan ortodontik tedavinin toplam süresi nedir?

 

Metal braketlerle gerçekleştirilen ortodontik tedavi süresi ortalama 9-24 ay arasında değişmektedir.  Fakat hastada çeşitli ortopedik hareketler planlanıyorsa bu süreye az miktarda ilaveler yapılabilir. En doğru süreyi hekiminiz sizlerle paylaşacaktır.

 

Metal braketlerde ağız bakımı nasıl olmalı?

 

Tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi gıda tüketiminden hemen sonra istikrarlı şekilde dişlerimiz 2dk boyunca fırçalanmalıdır. Braketlerin ve tellerin çevresinde gıda artıklarının kalmadığından emin olunduğunda fırçalama işlemi başarılı sayılmaktadır.

Detaylı bilgi için Ortodontik tedavide ağız hijyeni sağlama teknikleri isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Metal braketler ağrı yapar mı?

 

Her ortodontik tedavi seansından sonra braket tipine bakılmaksızın,  yeni hareket planlamalarına ve dişsel hareketlere bağlı olarak hafif şiddette ağrılar hissedebilirsiniz. Bu tamamen fizyolojik bir olaydır. Korkulacak, endişelenecek bir durum yoktur. Eğer ağrı eşiğiniz yüksek ise bu ağrı hiç oluşmayabilir.

 

Metal braketler yara yapar mı?

 

Tedaviye başlanıldıktan sonra ağız hijyeni ideal düzeyde tutulursa, ilk birkaç günde uyum sürecinde ortaya çıkabilen olası dudak-yanak içi küçük yaraların da önüne geçilmiş olur ve tamamen ağrısız bir süreç yaşanabilir. Eğer ortodontik tedaviye başladıktan sonra ağız içerisinde braketlerin tahrişlerine bağlı ufak yaralar oluşuyorsa da bu yaralar iyi bir diş fırçalamayla yaklaşık 1 hafta sonrasında kendiliğinde geçecektir ve bir daha tekrarlamayacaktır. Sizler de bu süreci minimal ağrıyla veya ağrısız atlatmak için ortodonti uzmanınızın verdiği, braketlerin üzerlerine uygulanan “ortodontik mumlar”dan faydalanabilirsiniz.

Etkili ve Hızlı sonuçlar

 

Metal braketlerle diğer braket tiplerine göre daha efektif tedavi olurken, süratle mutlu gülümsemelere kavuşursunuz

Ekonomik

 

Diğer braket tiplerine göre en ekonomik tedavi seçeneğini sunmaktadır.