Ataköy Towers B Blok no:74, Bakırköy, İstanbul

DentMax Plaza, Balıkesir

Randevu

0 212 570 00 33

Çalışma Saatleri

09:00 - 19:30

Online Gülüş Tasarımı

Sadece 60 Saniyede!

Porselen Diş Teli

Porselen braketlerle ortodontik tedavide Braketlerinizin porselenden imal edilmiş olmaları onları başarılı bir şekilde kamufle ederken, sizlere ortodontik tedavinin keyfini çıkartmak kalır. Özellikle hem ortodontik tedavi olmak hem de tedavi süreci boyunca braketlerin çok fazla belli olmasını istemeyen erişkin hastalar için estetik bir tedavi tipidir.

Ortodontik tedavimde, neden porselen braketler kullanmalıyım?

 

Geleneksel metal braketlerin belirginliğinden rahatsız oluyorsanız, porselen braketler sizler için estetik bir seçim olacaktır. Gerçek anlamda ortodontik tedavinizdeki belirginlik azalacak ve kendinizi daha özgür hissedeceksiniz.

Sosyal konumunuz gereği sürekli insanlarla diyalog içerisinde olan bireyler tercihlerini sıklıkla porselen braketlerden yana kullanmaktadırlar.

 

 • Daha estetiktir.
 • Ortodontik tedavinize karşı 3. kişilerin farkındalığını azaltır.
 • Lingual ortodontik tedaviye göre daha ekonomiktir.
 • Metal slotlu porselen braket teknolojisiyle (daha az sürtünme ve daha hızlı tedavi), metal braketler gibi hızlı tedavi olabilme imkanı sunar.
 • Üst düzey güvenilirlikte başarılı tedavi sonuçları verir.
 • Alerjik bireyler için güvenle kullanılabilir.
 • İstenirse kapaklı braket tipleri kullanılabilir.
 • Yaş sınırlaması yoktur.

Ortodontik tedaviyle dişlerindeki çapraşıklığın düzeltilmesini isteyen erişkin bireyler için braketlerinizi kamufle ederek tedavi olabilme imkanı sunar. Lingual ortodontik tedaviye göre ekonomiktir.

Porselen braketlere alternatif olarak safir braket, lingual braket veya şeffaf plaklarla ortodontik tedavi seçeneklerini düşünülebilir.

Porselen braketler kimler için uygundur?

 

 • Braketlerin estetik (daha az görünür) olması isteniyorsa
 • Dişlerde sizleri huzursuz eden konum bozuklukları varsa
 • Hafif çapraşıklık, seyrek dişler veya fırlak dişler varsa
 • Yutkunurken, konuşurken dil dişler arasına giriyorsa, dişler karşılıklı olarak kapanmıyorsa, ısırma ve koparma yapılamıyorsa
 • Doğuştan diş eksikliği mevcut ise
 • Normalde üst dişlerin alt dişleri dışarıdan kavraması gereklidir, eğer bu durum ters ise yani üst çene darlığı mevcut ise
 • Vücut simetri üzerine kurulmuştur, bu nedenle simetrik daimi diş sürdüğü halde kendisi süremeyen veya gömük kalan dişleriniz varsa
 • Ağız açık uyuma mevcutsa,

 

Yani özetleyecek olursak pek çok ortodontik bozukluğun tedavisinde güvenle uygulanabilmektedir.

Hangi tip bireyler porselen braket kullanımı için uygun olmayabilir?

 

 • Derin örtülü kapanışa sahip olan bireyler
 • Ortognatik cerrahi planlaması yapılan bireyler
 • Hassas ağız bakımı sağlamakta zorlanan bireyler
 • Renkli gıda tüketim alışkanlıklarını azaltmakta güçlük çeken bireyler
 • Yoğun tütün mamülleri tüketen bireyler

Ortodonti uzmanınız sizleri braket seçiminde, uygunluk durumunuza göre yönlendirecektir.

Porselen braketler hakkında sık sorulan sorular (SSS)

 

Porselen braket mi? Metal braket mi?

 

Metal braketler hemen hemen tüm hastalara uygulanabilirken porselen braketler bazı durumlarda önerilmemektedir. Kısa sürecek bir ortodontik muayenenizden sonra ortodontistiniz sizlere daha estetik olan porselen braketler için uygunluk verecek olursa karar tamamen sizlerin seçimine kalacaktır. Günümüzde giderek yaygınlaşan porselen braket kullanımıyla birlikte, hem ortodontik tedavi olmak hem de tellerinizin daha az belli olmasını istiyorsanız tercihinizi porselen braketlerden yana kullanabilirsiniz.

 

Porselen braketlerle yapılan ortodontik tedavinin ücreti nasıldır? Pahalı mıdır?

 

Hayır pahalı değildir. Bu gün için tek diş implant uygulamaları,  protetik tedaviler ve diğer dental tedavi seçenekleriyle kıyaslanacak olursa, ortodontik tedaviyle 32 dişinizin hem doğal kalacağı hem de sizleri  hayat boyu mutlu mutlu gülümseteceği düşünüldüğünde, böyle bir organik tedavinin fiyatı alternatiflerine göre oldukça ekonomik olmaktadır.

Ortodontide her hasta kendi içinde özel bir durumdur ve bağımsız kabul edilir. Tüm tedaviler bireysel olarak gerçekleştirilir. Tedavi, hastadan hastaya göre çeşitlilik   göstermektedir.

Porselen braketler, metal braketlere göre kısmen daha pahalıdırlar. İleri teknoloji ürünü olan metal slotlu porselen braketler ise üretim maliyetleri gereği bir miktar daha pahalı olabilmektedir.

Ortodontik tedavi hizmetlerinin fiyatları, bireylerin dişsel çapraşıklığının şiddetine, iskeletsel bozukluğun varlığına veya tipine, tedavide gereksinim duyulabilecek olası ilave materyallere göre belirlenecektir. Ortodonti uzmanınız, ilk muayenede yapacağı analizler sonrasında sizleri bilgilendirecektir.

 

Porselen braketlerle yapılan ortodontik tedavinin toplam süresi nedir?

 

Metal braketlerle gerçekleştirilen ortodontik tedavi süresi geleneksel metal braketlere göre birkaç ay (+%20)  daha uzun sürebilmektedir. Fakat ileri teknoloji ürünü metal slotlu porselen braketlerin kullanımı tedavi süresini metal braketlerle aynı olacak kadar hızlandırabilmektedir. En tutarlı süreyi hekiminiz sizlerle paylaşacaktır.

 

Porselen braketlerde ağız bakımı nasıl olmalıdır?

 

Bireyler renkli gıdalara karşı daha hassas davranmalıdır. Tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi gıda tüketiminden hemen sonra istikrarlı şekilde dişler 2dk boyunca fırçalanmalıdır. Braketlerin ve tellerin çevresinde gıda artıklarının kalmadığından emin olunduğunda fırçalama işlemi başarılı sayılabilmektedir.

Detaylı bilgi için Ortodontik tedavide ağız hijyeni sağlama teknikleri isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Porselen braketler ağrı yapar mı?

 

Her ortodontik tedavi seansından sonra braket tipine bakılmaksızın,  yeni hareket planlamalarına ve dişsel hareketlere bağlı olarak hafif şiddette ağrı hissedebilirsiniz. Bu tamamen fizyolojik bir olaydır. Korkulacak, endişelenecek bir durum yoktur. Eğer ağrı eşiğiniz yüksek ise bu ağrı hiç oluşmayabilir.

 

Porselen braketler yara yapar mı?

 

Tedaviye başlandıktan sonra ağız hijyeni ideal düzeyde tutulursa ilk birkaç günde uyum sürecinde ortaya çıkabilen olası dudak-yanak içi küçük yaraların da önüne geçilmiş olur ve tamamen ağrısız bir süreç yaşanabilir. Eğer ortodontik tedaviye başladıktan sonra ağız içerisinde braketlerin tahrişlerine bağlı ufak yaralar oluşuyorsa da bu yaralar iyi bir diş fırçalamayla yaklaşık 1 hafta sonrasında kendiliğinde geçecektir ve bir daha tekrarlamayacaktır. Sizler de bu süreci minimal ağrıyla veya ağrısız atlatmak için ortodonti uzmanınızın verdiği, braketlerin üzerlerine uygulanan “ortodontik mumlar”dan faydalanabilirsiniz.

Estetik tedavi

Daha az dikkat çeken ortodontik tedavi süreci!

Ekonomik

Hem Lingual ortodontik tedavi seçeneğinin en sıkı alternatifi, hem de lingual tedaviye göre ekonomik!