Ataköy Towers B Blok no:74, Bakırköy, İstanbul

DentMax Plaza, Balıkesir

Randevu

0 212 570 00 33

Çalışma Saatleri

09:00 - 19:30

Online Gülüş Tasarımı

Sadece 60 Saniyede!

Safir Braketler

 

Safir’den imal edilen braketler porselen braket tipine çok benzemektedir. Aralarındaki en temel farklılık ise, porselen braketler beyaz tonunda diş rengine yakın materyalden oluşurken, safir braketler tamamen şeffaf camdan yapılmaktadır. Böylelikle üst düzey kamuflaj elde edilebilir. Braket dişe uygulandıktan sonra tamamen dişin rengini yansıtmakta ve ton farkı problemi minimuma indirgenmektedir.

Özellikle hem ortodontik tedavi olmak hem de tedavi süresince braketlerinin minimal dikkat çekmesini isteyen erişkin hastalar için estetik bir tedavi tipidir.

Ortodontik tedavimde, neden safir braketler kullanmalıyım?

 

Geleneksel metal braketlerin belirginliğinden rahatsız oluyorsanız, safir braketler sizler için porselen braketlerden daha estetik bir seçim olacaktır. Gerçek anlamda ortodontik tedavinizdeki belirginlik azalacak ve kendinizi daha özgür hissedeceksiniz.

Sosyal konumunuz gereği sürekli insanlarla diyalog içerisinde olan bireyler tercihlerini sıklıkla porselen veya safir braketlerden yana kullanmaktadırlar.

 • Porselen brakete göre estetiktir.
 • Ortodontik tedavinize karşı 3. kişilerin farkındalığını azalır.
 • Lingual ortodontik tedaviye göre daha ekonomiktir.
 • Üst düzey güvenilirlikte başarılı tedavi sonuçları verir.
 • Alerjik bireyler için güvenle kullanılabilir.
 • Yaş sınırlaması yoktur.
 • Hem tedavi olmak isteyip hem de dışarıdan daha az belli olsun diyen bireyler için estetik bir tedavi seçeneği sunmaktadırlar.
 • Ortodontik tedaviyle dişlerindeki çapraşıklığın düzeltilmesini isteyen erişkin bireyler için braketlerinizi diş rengine kamufle ederek tedavi olabilme imkanı sunar. Lingual ortodontik tedaviye göre ekonomiktir.

Safir braketlere alternatif olarak lingual braketler veya şeffaf plaklarla ortodontik tedavi seçenekleri düşünülebilir.

Safir braketler kimler için uygundur?

 

 • Braketlerin en estetik (en az görünür) olması isteniyorsa,
 • Dişlerde sizleri huzursuz eden konum bozuklukları varsa,
 • Hafif çapraşıklık, seyrek dişler veya fırlak dişler mevcut ise,
 • Yutkunurken, konuşurken diliniz dişler arasına giriyorsa, dişler karşılıklı olarak kapanmıyorsa, ısırma-koparma yapılamıyorsa,
 • Doğuştan diş eksikliği mevcutsa,
 • Normalde üst dişlerin alt dişleri dışarıdan kavraması gereklidir, eğer bu durum ters ise yani üst çenede darlık mevcutsa,
 • Vücut simetri üzerine kurulmuştur, bu nedenle simetrik daimi diş sürdüğü halde kendisi sürmeyen veya gömük kalmış dişiniz varsa,
 • Ağız açık uyunuyorsa,

 

Yani özetleyecek olursak pek çok ortodontik bozukluğun tedavisinde güvenle uygulanabilmektedir.

Hangi tip bireyler safir braket kullanımı için uygun olmayabilir?

 

 • En hızlı ortodontik tedaviyi isteyen bireyler
 • Derin örtülü kapanışa sahip olan bireyler
 • Ortognatik cerrahi planlaması yapılan bireyler
 • Hassas ağız bakımını sağlamakta zorlanan bireyler
 • Renkli gıda tüketim alışkanlıklarını azaltmakta güçlük çeken bireyler
 • Yoğun tütün mamülleri tüketen bireyler

 

Ortodonti uzmanınız sizleri braket seçiminde, uygunluk durumunuza göre yönlendirecektir.

Safir braketler hakkında sık sorulan sorular(SSS)

 

Safir braket mi? Porselen braket mi?

 

Eğer ortodonti uzmanınız sizlere uygunluk verdiyse, safir veya porselen braket tercihiniz tamamen size kalmış estetik bir konudur. Safir braketler porselen braketlerde gözlenen ton farkını ortadan kaldırmak için camdan imal edilmişlerdir. Işığı tamamen yansıtarak, mükemmel şekilde dişinizin rengini alırlar. Günümüzde giderek yaygınlaşan safir braket kullanımıyla birlikte hem ortodontik tedavi olmak, hem de braketlerinizin en az düzeyde dikkat çekmesini istiyorsanız tercihinizi safir braketlerden yana kullanabilirsiniz.

 

Safir  braketlerle yapılan ortodontik tedavinin ücreti nasıldır? Pahalı mıdır?

 

Hayır pahalı değildir. Bu gün için tek diş implant uygulamaları,  protetik tedaviler ve diğer dental tedavi seçenekleriyle kıyaslanacak olursa, ortodontik tedaviyle 32 dişinizin hem doğal kalacağı hem de sizleri  hayat boyu mutlu mutlu gülümseteceği düşünüldüğünde, böyle bir organik tedavinin fiyatı alternatiflerine göre oldukça ekonomik olmaktadır.

Ortodontide her hasta kendi içinde özel bir durumdur ve bağımsız kabul edilir. Tüm tedaviler bireysel olarak gerçekleştirilir. Tedavi, hastadan hastaya göre çeşitlilik göstermektedir.

Safir braketler, porselen braketlere göre bir miktar daha pahalıdırlar.

Ortodontik tedavi hizmetlerinin fiyatları, bireylerin dişsel çapraşıklığının şiddetine, iskeletsel bozukluğun varlığına ve tipin, tedavide gereksinim duyulabilecek olası ilave materyallere göre belirlenecektir. Ortodonti uzmanınız, ilk muayenede yapacağı analizler sonrasında sizleri bilgilendirecektir.

 

Safir braketlerle yapılan ortodontik tedavinin toplam süresi nedir?

 

Safir braketlerle gerçekleştirilen ortodontik tedavi süresi geleneksel porselen braketlerle çok benzer sürecektir. En tutarlı süreyi hekiminiz sizlerle paylaşacaktır.

 

Safir braketlerde ağız bakımı nasıl olmalıdır?

 

Bireyler renkli gıdalara karşı daha hassas davranmalıdırlar. Tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi gıda tüketiminden hemen sonra istikrarlı şekilde dişlerimiz 2dk boyunca fırçalanmalıdır. Braketlerin ve tellerin çevresinde gıda artıklarının kalmadığından emin olunduğunda fırçalama işlemi başarılı sayılabilmektedir.

Detaylı bilgi için Ortodontik tedavide ağız hijyeni sağlama teknikleri isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Safir braketler ağrı yapar mı?

 

Her ortodontik tedavi seansından sonra braket tipine bakılmaksızın,  yeni hareket planlamalarına ve dişsel hareketlere bağlı olarak hafif şiddette ağrı hissedebilirsiniz. Bu tamamen fizyolojik bir olaydır. Korkulacak, endişelenecek bir durum yoktur. Eğer ağrı eşiğiniz yüksek ise bu ağrı hiç oluşmayabilir.

 

Safir braketler yara yapar mı?

 

Tedaviye başlanıldıktan sonra ağız hijyeni ideal düzeyde tutulursa ilk birkaç günde uyum sürecinde ortaya çıkabilen olası dudak-yanak içi küçük yaraların da önüne geçilmiş olunur ve tamamen ağrısız bir süreç yaşanabilir. Eğer ortodontik tedaviye başladıktan sonra ağız içerisinde braketlerin tahrişlerine bağlı ufak yaralar oluşuyorsa da bu yaralar iyi bir diş fırçalamayla yaklaşık 1 hafta sonrasında kendiliğinde geçecektir ve bir daha tekrarlamayacaktır. Sizler de bu süreci minimal ağrıyla veya ağrısız atlatmak için ortodonti uzmanınızın verdiği ve braketlerin üzerlerine uygulanan “ortodontik mumlar”dan faydalanabilirsiniz.

 

Safir (cam) braketler kırılınca yanağımı çizer mi?

 

Hayır, safir braketler kırıldığı zaman keskin kenar oluşturmayacak teknolojiyle üretilmektedirler. Bu sebeple, herhangi bir durumla karşılaşılması söz konusu değildir.

En Estetik Braket Tipi

En az dikkat çeken ortodontik tedavi süreci!

Ekonomik

Hem Lingual ortodontik tedavi seçeneğinin en sıkı alternatifi hem de lingual tedaviye göre ekonomik!